تورا من چشم در راهم

مآخذ آزمون کارشناسی ارشد رشته‌ی تاریخ

 

   شماری از دوستان بسیار  درباره‌ی مآخذ کارشناسی ارشد از من سؤال کردند و راهنمایی خواستند. من هم همیشه در این زمینه سر در گمم. راستش را بخواهید فکر می‌کنم شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تاریخ مآخذ خاصی ندارد. به تعبیر دیگر استادان این رشته کتاب‌های مشخصی را به عنوان مآخذ آزمون معرفی نمی‌کنند و پیشنهاد برخی مآخذ و نادیده گرفتن برخی دیگر بسیار دشوار است. تنها می‌توانم به برخی اصول کلی اشاره کنم که ممکن است برای داوطلبان چنین آزمونی سودمند باشد.

    ۱ـ داوطلب آزمون کارشناسی ارشد تاریخ باید در حد مورد نیاز با زبان انگلیسی، زبان عربی و تاریخ آشنایی داشته باشد. تسلط بسیار بالا در یک یا دو مورد از این مواد امتحانی و غفلت از برخی مواد دیگر نتیجه بخش نخواهد بود. متأسفانه در سال‌های اخیر با تستی شدن آزمون تاریخ اهمیت این بخش از آزمون نسبت به گذشته کاهش یافته است. به همین سبب، داوطلبانی که در رشته‌هایی چون زبان انگلیسی و یا زبان عربی تحصیل کرده و به اخذ مدرک کارشناسی نایل شده‌اند شانس بیشتری برای قبولی در این آزمون دارند. با این حال پیشنهاد من این است که برای قبولی در آزمون داوطلب باید در هر سه ماده‌ی امتحانی در حدی قابل قبول توانایی و تسلط داشته باشد.

   ۲ـ دانشجویان کارشناسی تاریخ، در طول دوران تحیل خود برای هر دوره‌ی تاریخی دو کار انجام می‌دهند: الف) با منابع تاریخی آشنا می‌شوند و شناخت منابع دوره‌های مختلف تاریخی بخشی از کار آنان به‌شمار می‌آید؛ ب) کتاب‌ها و مقالاتی را که حاصل کار پژوهشگران امروزین و مبتنی بر روش و بینش علمی است مطالعه می‌کنند و معمولاً بر اساس آن مآخذ امتحان پایان ترم خود را می‌گذرانند.

   در نخستین بخش دانشجوی تاریخ باید با منابع تاریخی آشنایی کافی داشته باشد. برخی پرسش‌های آزمون درباره‌ی همین منابع است. شناخت تواریخ عمومی، تواریخ محلی و تواریخ اختصاصی و  آثاری چون کتب سیره، کتب رجال، نسب‌نامه‌ها، کتب طبقات، منابع دیوانی و دیگر منابع تاریخی برای داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ضروری است. متأ سفانه در رشته‌ی تاریخ کتاب مستقلی برای شناخت این منابع تألیف نشده است. اگر بخواهم مآخذی را برای شناخت این منابع معرفی کنم، بدون ارزش‌گذاری این کتاب‌ها باید نام چند اثر را به میان آورم:

دو جلد کتاب با عنوان شناسایی منابع و مآخذ تاریخ ایران اثر دکتر عزیزالله بیات

 کتابشناسی تاریخ ایران در دوران باستان اثر دکتر مریم میر احمدی

منابع تاریخ ایران در دوران اسلامی اثر دکتر غلامرضا ورهرام

فصل نخست کتاب تاریخ ایران بعد از اسلام اثر دکتر عبدالحسین زرین کوب با عنوان در باب منابع

    در بخش دوم، یعنی پژوهش‌های جدید داوطلب باید درباره‌ی هر دوره‌ی تاریخی چندین کتاب را از نظر بگذراند و با مسائل اساسی دوره‌های مختلف تاریخ آشنایی داشته باشد. طبیعی است گرایش انتخابی دانشجو تعیین می‌کند که داوطلب بدر کدام عرصه و زمینه بایدتسلط بیشتری داشته باشد. فهرست این آثار چنان بلند بالاست که من معمولاً از این کار اجتناب دارم؛ با این همه معتقدم داوطلب باید حتماً برخی از مهم‌ترین این کتاب‌ها را مطالعه کند. از آنجا که تایپ آن فهرست طولانی برایم دشوار بود و از طرف دیگر دوست و همکار بسیار عزیز بنده آقای دکتر اسماعیل حسن زاده زحمت فراهم آوردن فهرستی از این کتاب‌ها را بر خود هموار کرده بود و آن متن سه صفحه‌ای در اختیارم قرار داشت. آن صفحات را اسکن کردم و تصویرشان را در گالری عکس (پوشه‌ی مآخذ آزمون کارشناسی ارشد) قرار دادم که البته عکس‌ها باید بعد از ذخیره شدن در رایانه‌ی شخصی شما به شکل مناسب درآید.

   ۳ـ آخرین نکته این‌که داوطلب آزمون کارشناسی ارشد باید با اسلوب پاسخگویی  به پرسش‌های چند گزینه‌ای آشنایی مختصری داشته باشد و برای این کار بهتر است پرسش‌های آزمون سال‌های قبل را گردآوری کند و با تجزیه و تحلیل آن پرسش‌ها به شیوه‌ی پاسخگویی به آن‌ها آشنا شود.

بازگشت به صفحه قبل »

ديدگاه‌ها

  • غایل خو:

    عالی است

    ۱۳۸۷/۰۳/۲۷ ساعت ۰۱:۳۶
  • بخشنده:

    با عرض سلام از راهنمائی و ارائه مطالب سودمندتان در پاسخ درخواست خود صمیمانه قدردانی میکنم .ضمنا صفحه ی یک از لیستهای ارائه شده از این نظر که سروته اسکن شده است تنظیم مجدد شود مناسب تر است .از صبر و حوصله شما و جناب دکتر حسن زاده سپاسگزارم.ممنون

    ۱۳۸۶/۰٩/۲۱ ساعت ۰۶:۴۷

ارسال ديدگاه

//:http