تورا من چشم در راهم

پایگاه اینترنتی و ضرورت های آن

آخرین پستی که درباره‌ی انجمن تاریخ نوشتم، دوستانم را کمی دلخور کرد و من تصمیم گرفته بودم در این زمینه‌ها دیگر چیزی ننویسم؛ ولی چه می‌شود کرد که اگر گاهی هم خود عادت مرض است و هم ترک آن موجب مرض. اصلا بگذارید کاری با انجمن تاریخ نداشته باشیم و کلی حرف بزنیم. برای همین هم عنوان مطلب را گذاشته‌ام پایگاه اینترنتی  و ضرورت‌های آن

   زمانی شاگرد استادی بودم به نام مهندس حمید یگانه. مهندس یگانه در کلاسی که فکر می‌کنم در تهران نظیرش نبود، در طبقه‌ی دهم مجتمع آموزشی پایتخت به ما طراحی وب درس می‌داد. برخی جملات او بعدها برای ما معنا پیدا کرد. از جمله این‌که می‌گفت که به اندازه‌ی این که یک پیر زن یک کیلو آهن را بجود زمان می‌برد تا شما طراح وب شوید. ما می‌خندیدیم و منظور اصلی او را درنمی‌یافتیم. بعد فهمیدیم منظورش این بوده است که ما هیچوقت طراح وب نخواهیم شد و نشدیم. حرف دیگرش این بود که وقتی یک وب سایت را طراحی کردید تازه کار شما آغاز می‌شود. چیزی که باید در وبسایت قرار گیرد از طراحی آن مهم‌تر است.

.حرف اساسی او این بود که هر کسی می‌تواند به سادگی یک وبسایت یا پایگاه اینترنتی داشته باشد؛ چه این پایگاه را خود او طراحی کرده باشد، چه دیگری. بعد از طراحی یک وبسایت باید آن را با مطالب متعدد پر کرد. باید نشست و نوشت. عکس و تفسیر و خبر و هزار چیز دیگر برای آن تهیه کرد. خلاصه می‌گفت وبسایت خالی هرچقدر هم که قشنگ باشد هیچ بازدید کننده‌ای نخواهد داشت. حالا شاید در مورد سایت‌های شخصی موضوع کمی قابل چشم پوشی باشد. به هر حال یک فرد است و سلیقه‌ها و گرفتاری‌هایش. گاهی هم ممکن است کار را تعطیل کند و برود دنبال کارش. حتما در مورد پایگاه اینترنتی یک انجمن علمی قضیه فرق می‌کند و باید تریبون و ویترین آن باشد. باید بروز باشد و هر اتفاقی که در حوزه‌ی موضوعی آن انجمن می‌افتد به نوعی در آن سایت بازتاب یابد. چنین سایتی چای خبرنامه و نشریات کاغذی را هم خواهد گرفت و می‌تواند ابزار بسیار مناسبی برای ارتباط اعضای انجمن با آن باشد

   سایت انجمن ایرانی تاریخ تغییر کرد و حتما بر اساس تصمیم اعضای محترم هیأت مدیره‌ی انجمن بوده است و من به آن تصمیم احترام می‌گذارم. در این تغییر اتفاق ناخوشایندی که روی داد این بود که نام گروه مؤسسان انجمن و همچنین نام اعضای اولین دوره‌ی هیأت مدیره‌ از آن حذف شد. نمی‌دانم بر چه اساسی این اقدام صورت گرفت و چرا اهل تاریخ که باید به بازسازی تاریخ علاقمند باشند تاریخ زدایی می‌کنند و ترجیح می‌دهند نام کسانی که به هر طریق در بنیاد نهاده شدن این انجمن سهمی داشته ‌اند از سایت زدوده شود.
 

نکته‌ی اساسی‌تر این‌که حتی همان مطالب ناچیز و اندک سایت قبلی در این سایت دیده نمی‌شود به باور من یک سایت اینترنتی باید جمعی را برای بروز شدن در خدمت داشته باشد. باید دست کم یک اپراتور آن را بیست و چهار ساعته بازبینی کند و تمامی اخبار در آن انعکاس یابد. متأسفانه سایت جدید انجمن خالی‌تر از قبل است و با وجود تغییری که در آن داده شده این تغییر در جهت بهبود آن نبوده است. امیدوارم انجمن ایرانی تاریخ بتواند در این سایت فعالیت‌های خود را انعکاس دهد و برای کسانی که در جستجوی حرف‌ها و دیدگاه‌های تازه به سراغ این سایت می‌آیند حرفی برای گفتن داشته باشد..

بازگشت به صفحه قبل »

ارسال ديدگاه

//:http